Jaký typ podlahy je vhodný do kuchyně?

Jednou z místností, kde lidé obvykle tráví nejvíce času, je kuchyně. Prostředí v této místnosti je samozřejmě specifické a většinou vyžaduje trochu jiný typ podlahové krytiny, než např. v obývacím nebo dětském pokoji. V tomto článku se podíváme na jednotlivé druhy kuchyňských podlah a na jejich největší výhody a nevýhody.

Podlahy do kuchyně - dlažba RAKO

Důležitá je zejména odolnost

Při výběru nové podlahové krytiny do kuchyně bychom se měli zaměřit zejména na její odolnost. V kuchyni se pracuje s těžkým nádobím a jinými předměty, které by při pádu na zem mohly obyčejnou podlahu snadno poškodit. Stejně tak je v kuchyni větší pravděpodobnost, že se něco na zem vylije nebo vysype a i proto je dobré podlahu vybírat i s ohledem na její voděodolnost a snadnou a rychlou údržbu.

Nejvhodnější podlahy do kuchyně jsou především ty, jež jsou odolné vůči mechanickému poškození a zároveň odolné vůči vodě. Na tyto vlastnosti je třeba před nákupem myslet – pokud si nejste jistí, zda se vámi vybraná podlaha do kuchyňského prostředí hodí, určitě se poraďte s odborníkem, který Vám poradí a pomůže zvolit vhodný druh podlahové krytiny.

Výběr podlahy do kuchyně podle materiálu

Je jasné, že jednou z důležitých vlastností při výběru bude vždy i vzhled podlahy. Kromě něj bychom ale neměli zapomínat na již zmíněné praktické vlastnosti, jako je dostatečná odolnost a velmi důležitý je také výběr toho správného materiálu. S kterými typy podlah se můžeme v českých kuchyních setkat nejčastěji?

Podlahy z vinylu

Vinylové podlahy patří v posledních letech mezi nejoblíbenější a nejžádanější druh podlahových krytin. Tento materiál má spoustu předností, počínaje příznivou cenou, přes široký výběr různých barev a vzorů až po snadnou údržbu. Důležitý je také fakt, že tyto podlahy jsou voděodolné a mají velmi dobrou odolnost vůči mechanickému poškození. Zároveň jsou příjemně měkké a pohodlné, navíc si můžete vybrat i takové, jež svým vzhledem dokonale imitují přírodní materiály včetně plastické struktury. Koupit se dají ve dvou variantách – buď jako vinylové role nebo vinylové dílce. Pokládku lze provést různými způsoby (celoplošným přilepením, pokládkou na volno, plovoucím způsobem), pokud s ní ale nemáte žádné zkušenosti, raději využijte služeb profesionální firmy. V případě poškození vinylové podlahy postačí poškozený dílec vyměnit. Je-li dílec přilepený, pokusíme se jej strhnout, pokud nám to nepůjde, začneme dílec pomocí dlátka a kladívka pomalu od středu ke krajům odsekávat (jako keramickou dlažbu). Když je dílec odlepený, odstraníme z podkladu zbytky lepidla a následně přilepíme dílec nový. U plovoucí varianty se musí rozebrat část podlahy, abychom se k poškozenému dílci dostali, vyměníme za nový a opět podlahu složíme. V případě vinylových rolí se poškozená část vyřízne a na místo se nalepí nový kus stejného tvaru.

Jelikož jsou vinylové podlahy aktuálně nejoblíbenější, zmíníme ještě pár vlastností:

 • nabízí nepřeberné množství barev a vzorů
 • snadná údržba, pokládka a oprava
 • snese vysoký stupeň zátěže
 • protiskluzové vlastnosti
 • antistatické vlastnosti
 • tepelně izolační vlastnosti
 • akustická izolace
 • nehořlavost
 • rozměrová stálost
 • stálobarevnost
 • vhodná pro alergiky
 • životnost až desítky let
 • dlouhá záruka
 • využití v bankách, hotelech, nemocnicích, domácnostech
 • pokládka je možná i v kuchyni a koupelně – vlhko vinylu nevadí

Podlahy z vinylu - FATRA

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou už trochu dražší a do moderních kuchyní se nepoužívají tak často, mají ale také svoje výhody. Pokud se pro ně rozhodnete, je lepší vybírat mezi podlahami z tvrdého a hodně odolného dřeva (např. dub, ořech nebo jasan). Další vhodnou volbou jsou exotické dřeviny (např. teak, merbau, ipe, sibiřský modřín), které výborně odolávají změnám teplot, vlhkosti a hnilobě. Dřevěné podlahy se dělají v několika provedeních, např. celomasivní parkety, prkna a mozaiky, vrstvené nebo dýhované. Výběr vhodného typu záleží mimo jiné i na tom, zda máte v kuchyni podlahové vytápění – pokud ano, pak je lepší vybrat některé z vrstvených provedení – vrstvené dřevěné podlahy nepodléhají změnám teplot a vlhkosti – nekroutí se, nepraskají. Pokládka se provádí buď celoplošným přikotvením (nejčastěji lepením), nebo plovoucím způsobem. Při správné údržbě Vám dřevěná podlaha může v kuchyni sloužit i desítky let. V případě poškození lze dřevěnou podlahu až několikrát renovovat přebroušením, případně lze poškozený díl vyměnit za nový.

Dřevěné podlahy - PERGO

Marmoleum v rolích nebo dílcích

Marmoleum není až tak známé, oproti klasickému linoleu má ale řadu výhod. Patří mezi ně především zdravotní nezávadnost pro děti i domácí mazlíčky nebo přírodní původ. Marmoleum do kuchyně si můžete pořídit buď ve formě dlouhých rolí, nebo menších dílců, k jeho hlavním přednostem patří snadná údržba, dlouhá životnost a příjemný povrch. Pracovat s linoleem není úplně snadné a jeho instalace v interiéru si vyžaduje odborné vedení. Při pádu nožů, hrnců a dalšího nádobí by se podlaha, i přes její měkkost, neměla poškodit.

Marmoleum v rolích nebo dílcích - FORBO

Laminátové podlahy

U laminátovýchpodlah hodně záleží na konkrétním provedení, které si vyberete. Je totiž velký rozdíl mezi nejlevnějšími krytinami (které mají nízkou odolnost a snadno se poškodí) a mezi skutečně kvalitními podlahami, jež jsou sice poměrně drahé, mají ale opravdu vysokou odolnost vůči poškození. Důležité je vybrat si takový druh, který bude maximálně odolný jak vůči vodě, tak vůči mechanickému poškození. Voděodolné laminátové podlahy se cenou přibližují všem zmíněným materiálům.

Laminátové podlahy

Klasická a pevná dlažba

Špatným řešením podlahy do kuchyně nemusí být ani dlažba, kterou si můžete vybrat z široké nabídky vzorů a barev. Velkou výhodou dlažby je její nenáročná údržba (neplatí pro spáry), naopak problém může nastat, pokud budete chtít podlahu vyměnit- odstranit původní dlažbu je poměrně náročné. Pokud o dlažbě uvažujete, je dobré zvážit také podlahové vytápění – bez něj by pak podlaha mohla být příliš chladná a nepříjemná na dotek. Dnes je ale na výběr poměrně velké množství různých provedení, např. mrazuodolná, slinutá nebo s protiskluzovou úpravou. V případě vhodného výběru může být i v kuchyni dlažba dobrou volbou.

Klasická a pevná dlažba

Korkové podlahy

Korek je jedním z přírodních materiálů, který je oblíbený u mnoha lidí. Nejčastěji se korkovépodlahy dávají do dětských pokojů nebo ložnic, na výběr je obvykle mezi korkovými dlaždicemi, které se lepí a plovoucí variantou. Výhodou korku je nejen jeho příjemnost na dotek, ale také nízká hlučnost a možnost výběru z různých barev nebo snadná pokládka (u plovoucí varianty). Do kuchyňského prostředí se ale podlaha z korku příliš nehodí – korek má nižší mechanickou odolnost a podlaha by se tak mohla snadno poškrábat a zničit. Řešením mohou být korkové podlahy s nalepenou vinylovou fólií, tím už ale korek ztrácí svoje přednosti a není to úplně ideální. Korkovou podlahu mít sice v kuchyni můžete, vhodnější jsou ale spíše jiné povrchy.

Korkové podlahy

Kde koupit kvalitní podlahy do kuchyně?

Chystáte se na nákup nové podlahy do kuchyně, ale zatím nevíte, ve kterém obchodě nabízejí ty nejlepší? Doporučujeme společnost BARKOTEX, která patří mezi největší specialisty na podlahové krytiny v ČR a má za sebou již 25 let činnosti. Její nabídka zahrnuje nepřeberné množství vysoce kvalitních podlah od předních výrobců a komplexní nabídka služeb zahrnuje nejen prodej podlahy, ale i její odbornou pokládku včetně profesionálního poradenství. Stránky společnosti Barkotex najdete na adrese www.barkotex.cz, kde se můžete podívat na celý sortiment a seznam prodejen, kde tato firma působí (Praha, Brno, Hradec Králové).

Společnost BARKOTEX